HR Excellence in Research

HR Excellence in Research

Wyróżnienie dla UEW

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu od 2017 roku znajduje się w grupie instytucji, które mają prawo do posługiwania się prestiżowym logiem HR Excellence in Research przyznawanym przez Komisję Europejską.

HR Excellence in Research w UEW

Od czasu uzyskania wyróżnienia HR Excellence in Research wprowadzono wiele rozwiązań, które opierają się na zasadach Europejskiej Karty Naukowca i są zgodne z Kodeksem Postępowania. Praktyki w obszarze badań odnoszą się do czterech podstawowych zasad:

4 zasady

Action Plan for 2022-2024

Zapoznaj się ze strategią HR Excellence in Reseach w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu!

Więcej o wyróżnieniu

Wyróżnienie HR Excellence in Research nadawane jest przez Komisję Europejską instytucjom, które wdrażają Strategię na rzecz zwiększania atrakcyjności warunków pracy i rozwoju kariery pracowników naukowych (The Human Resources Strategy for Researchers – HRS4R).

Instytucje przestrzegają zasad i wytycznych zawartych w:

  • Europejskiej Karcie Naukowca 
  • Kodeksie Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych

Przy wdrożeniu Strategii HRS4R jednostki naukowe zobowiązują się do poprawy warunków pracy i rozwoju dla naukowców.

To przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA) i atrakcyjności systemów nauki UE globalnie.
Wyróżnienie HR od Komisji Europejskiej oznacza, że instytucja zapewnia najlepsze warunki pracy i rozwoju dla naukowców.

Europejska Karta Naukowca

Europejska Karta Naukowca ustanawia ogólne zasady i wymagania określające role, zakres obowiązków i uprawnienia pracowników naukowych, a także ich pracodawców/grantodawców.

Karta ma na celu poprawę stosunków między naukowcami a pracodawcami lub grantodawcami, aby sprzyjały osiąganiu pozytywnych wyników w zakresie tworzenia, przekazywania, wymiany oraz rozpowszechniania wiedzy, a także rozwoju kariery pracowników naukowych w UE. Skierowana jest do naukowców na wszystkich etapach kariery, obejmując różne dziedziny badań zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, niezależnie od stanowiska, zatrudnienia, statusu prawnego pracodawcy czy typu organizacji prowadzącej badania.

Kodeks Postępowania
i Polityka OTM-R

Kodeks Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych ustala ogólne zasady i wymagania dla pracodawców i grantodawców przy zatrudnianiu naukowców. Zapewnia przejrzystość i równość w procesie rekrutacji, wspierając rozwój atrakcyjnego, otwartego i zrównoważonego europejskiego rynku pracy dla naukowców. Dodatkowo, uzupełnia zasady zawarte w Europejskiej Karcie Naukowca.

Wdrażaniu tych zasad służy Polityka otwartych i przejrzystych procesów rekrutacji (OTM-R) promuje zasady, takie jak udzielanie klarownych informacji o procesie naboru, publikowanie jasnych ogłoszeń z linkami do szczegółowych danych o wymaganiach, obowiązkach, warunkach pracy, rozwoju kariery, polityce równości płci. Zapewnia także, że kwalifikacje i kompetencje wymagane do aplikacji są zgodne z potrzebami stanowiska, nie stanowiąc barier dla potencjalnych kandydatów.

Najważniejsze korzyści wynikające z posiadania wyróżnienia 
HR Excellence in Research

Stworzenie prestiżowych warunków pracy wpływających na zwiększenie zaangażowania pracowników.

Potwierdzenie stosowania najwyższych standardów europejskich przy zatrudnianiu pracowników naukowych w UEW.

Znaczący wzrost poziomu atrakcyjności zatrudnienia UEW, stwarzającym przyjazne środowisko pracy naukowej i respektującej transparentne zasady rekrutacji pracowników.

Premiowanie UEW w międzynarodowych konkursach grantowych Komisji Europejskiej, krajowych konkursach grantowych NCN i NCBiR oraz konkursach i programach finansowania nauki MNiSW.

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia