Czy stać nas jeszcze na decyzje gospodarcze podejmowane „na wyczucie” i w logice konfliktu, zamiast w oparciu o wyniki badań? Na to pytanie odpowiada apel trzech ekonomistów opublikowany w dzienniku „Rzeczpospolita” pt. „Gorynia, Kośny, Hardt: Sięgnijmy do ekonomii”. Współautorem tekstu jest prof. dr hab. Marek Kośny, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
W trakcie odbywającego się w dniach 4-5 grudnia 2025 r. XI Kongresu Ekonomistów Polskich profesorowie Marian Gorynia, Łukasz Hardt i Marek Kośny apelują do rządzących i opozycji, aby spory polityczne o gospodarkę oprzeć na twardych danych, wynikach badań i dorobku polskiej ekonomii. Wskazują, że w warunkach niepewności geopolitycznej i wyczerpywania się dotychczasowych źródeł wzrostu Polska potrzebuje spójnej, długofalowej strategii rozwoju, opartej na inwestycjach w kapitał ludzki, innowacje i naukę.
Dla Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu to nie tylko wyróżnienie, ale także zobowiązanie: głos naszych badaczy współtworzy dziś ogólnopolską debatę o kierunkach polityki gospodarczej na kolejne lata. Apel opublikowany w „Rzeczpospolitej” wpisuje się w szerszy proces włączania środowiska ekonomistów w projektowanie polityk publicznych (od poziomu lokalnego po krajowy) z myślą o tym, jak polska gospodarka będzie wyglądać w przyszłości.
Pełny tekst jest dostępny w serwisie dziennika „Rzeczpospolita” pod adresem https://www.rp.pl/opinie-ekonomiczne/art43429751-gorynia-kosny-hardt-siegnijmy-do-ekonomii.


